Button Text  
             
 
Filmilogi
Button Text
Button Text
Button Text
Button Text
Button Text
 

Kohustuslikud

(Filmid, mida sa lihtsalt pead vaatama)

 

Where the Crawdads Sing (2022). Õnnetu elusaatusega neiu elab üksinda keset soid. Ümbruskonna rahvale ta ei meeldi ja nad on valmis temast halvimat arvama - sh kahtlustama eksi mõrvas. Hetkekski ei hakanud igav.

Aniara (2018). Marsi asustajad sätivad ennast rõõmsas ootuses hiiglaslikule kosmose(kruiisi)laevale. Õnnetuseks kaldub laev kursilt kõrvale ja lühikesest lõbureisist ei ole enam juttugi: tuleb tunnistada, et reisijana oled vaid keha konservikarbis vastu kosmose tühjusele. Teaduse ja loogika kallal saaks filmis kõvasti nokkida, aga sügavam idee on väga põnev.

Tully (2018). Lugu värskest kolme lapse emast, kes imiku kõrval hulludes võtab appi öise lapsehoidja. Kõik tundub kenasti sujuvat, kuni toimub ootamatu pööre.

Passengers (2016). Kosmoselaevatäis hiberneerunud reisijaid on 120 aastat kestval retkel uue planeedi poole. Rikke tõttu ärkab loo peategelane üles kui sihtkohta jõudmiseni on veel liiga kaua aega. Ja see ei ole veel ainuke mure. Klassikaline hea ulmekas, mis lahkab inimeseks olemist ebatüüpilises keskkonnas. Meeldis, et ei piirdutud pinevate situatsioonidega (kosmosefilmis ju muudmoodi ei saa), vaid näiteks püüti mõista, miks inimesed peaksid tahtma kolida uude sajandisse ja uuele planeedile.

Ex Machina (2015). Noor andekas programmeerija saab austava ülesande suhelda kauni naisterahva kehasse pakendatud tehisintellektiga ja testida tema inimlikkust. Filmi tegevus toimub õõvastavas maa-aluses salastatud asutuses. Kogu mängu kontrollib prometheuslikult ennasthävitav (loe: alkohoolikust) inimühiskonnast võõrdunud mees, kelle tegude moraalsuses peategelane kõhklema lööb. Film on psühholoogiliselt pinev ja pakub nii üllatavaid pöördeid kui ka huvitavat mõtlemisainet.

Chappie (2015). Ulmekas lähituleviku Lõuna-Aafrikast, kus massilise kuritegevusega aitavad võidelda robot-politseinikud. Roboteid tootva korporatsiooni teadlasel õnnestub erahobina luua tehisintellekt, kes satub õnnetul kombel kohe oma elu esimestel murdelistel hetkedel kohaliku kuritegeliku jõugu valdusesse. Arenevale teadvusele saab osaks karm elukool: temast asutakse vormima korralikku gängsterit, kelle saaks enda kasuks tööle panna. Filmi kandvaks jõuks on hea lugu, mis jääb kogu ulatuses loogiliseks ja usutavaks: nii nagu üks tõeliselt nauditav ulmekas olema peab. Elamusele annavad juurde väga head naljad ja veidi tavatum keskkond. Äksi ja mõttetu vägivallaga ei ole õnneks liiale mindud.

Interstellar (2014). Film kujutab alternatiivset (lähi)tulevikku, kus meie koduplaneet teeb oma viimseid hingetõmbeid. Endine NASA-piloot otsustab jätta oma lapsed ja farmi, et leida uus koduplaneet - koduste ainus võimalus elule. Ulmesõprade maiuspalaks on sisse toodud ka ajaparadoks. Meeldis, et mitmest kandist käsitleti kõikvõimalikke kosmosereisiga seotud sotsiaalseid aspekte.

Risttuules (2014). Eesti oma pisarakiskuja. Küüditamise järel peab Erna hakkama saama nälja ja Siberi raskete oludega. Nagu muudest läbielamistest oleks veel vähe, piinab tema hinge ka kahetsus ja teadmatus oma mehe saatuse osas. Film koosneb paljudest liikumatutest stseenidest, selline must-valgetel fotodel rändamine sobib filmi nukra olustikuga väga hästi.

Mandariinid (2013). Draama. 1992. aastal on sõja lähenedes väiksesse Abhaasia eesti külla jäänud vaid kaks vanemat meest. Nad loodavad mandariinisaagi ära korjata ja maha müüa enne kui lahing külani jõuab. Heast südamest võtavad nad enda hoole alla kaks haavatut. Kuna seeläbi satuvad ühe katuse alla kaks vastasleeri esindajat, siis paratamatult läheb elu huvitavaks.

Gravity (2013). Üsna rutiinse töö käigus juhtub õnnetus ja napi kosmose-kogemusega insener peab alustama närvesöövat võitlust oma elu eest. Filmi kenad kaadrid ja kaalutuse edasiandmine omandab oma tõelise võlu 3D-s vaadatuna (vt "Avatari" alguskaadrid).

Sling Blade (1996). Lugu äsja vaimuhaiglast pääsenud mehest, kes kolib tagasi endisesse kodulinna ja sõbruneb üksildase poisiga. Kui ühte filmi on kokku pandud vaimupuudega mees, isa kaotanud poiss ja ühiskonnas tõrjutud homoseksuaal, siis võib tunduda, et autorite eesmärgiks oli vaid Oscari ligimeelitamine. Aga mingi tavalise pisarakiskujaga kindlasti tegu ei ole. Vaatamata etteaimatavale lõpule on loo arenemist põnev jägida (st ei maksa enne vaatamist filmi kohta palju lugeda).

Limitless (2011). Uus põnev aine, mis annab kasutajale võimaluse kasutada 100% oma vaimsetest võimetest (nt ligipääs sellele infole, mida said n aastat tagasi suvalist raamatut lehtsedes). Luuserist mees saab tänu imetabletile oma elu joonde, ent tekivad probleemid mõningase sõltuvuse ja samuti tablette taga ajavate pahadega.

Moon (2009). Ulmedraama. Mees on kolmandat aastat ainuke inimene Kuul, baasis on talle seltsiks vaid robot.

The Man from Earth (2007). Professori lahkumisõhtu, mil ta teatab oma sõpradele, et sündis millalgi kiviajal ja on siiani elanud. Kusjuures lugu on täitsa loogiline, kultuuriliselt, bioloogiliselt jms ära seletatud. Huvitav on see, et kogu film leiab aset ühes toas käputäie osalistega (väikeste tegijate film).

Prestige (2006). Põnevusfilm mustkunstnike elu tumedamast poolest.

Hot Fuzz (2007). Komöödia väikelinna politseinikest.

Apocalypto (2006). Mõtlik film maiade ajast, päris sünge ja tõsine, aga hea.

El secreto de sus ojos (2009) e. The Secret in Their Eyes. Argentiina film. Pensionile jäänud uurija otsustab kirjutada romaani teda kogu elu painanud mõrvajuhtumist. Oma hingematvalt kauni naise kaotanud noore mehe elu peale tragöödiat sisuliselt peatub: mõrvari tabamisest ja karistamisest saab tema kinnisidee. Filmi pealkiri viitab mõrvaloo peamisele juhtlõngale: mõrvatu fotoalbumis märgatakse tema kodukohast pärinevat noorukit, kes naist mitmel fotol lummatult jälgib. Filmi lõpp on vägev.

Bumer (2003, 2006) ja Brat (1997, 2000) - kaks korda kaks filmi vene õilsate kurikaelte elust.

Gran Torino (2008). Draama (pisarakiskuja) - torisev vanamees (Clint Eastwood) sõbruneb pilukast naabripoisiga.

The Shawshank Redemption (1994). Ebaõiglaselt vanglasse sattunud mehe elust. Kultuurilise üldhariduse mõttes maksab ära vaadata, sest muidu ei pruugi mujal (nt Family Guy) vastavatest naljadest aru saada.

The Butterfly Effect (2004). Põnevusfilm noortest ja sellest, mis võinuks juhtuda, kui pisiasjad olnuks teisiti.

 

Siia kategooriasse jõuab ainult murdosa filmidest. Ülejäänud kategooriate nägemiseks kliki linkidel parempoolses menüüs.

 

Kohustuslikud

Head

Vaadatavad

Üsna vaadatavad

Oli hetki

Pettumus

   
 
             
      Viimati täiendatud 2. novembril 2022